МБАЛ ВЕЛИНГРАД осъдена да върне близо 400 000 лв. на РЗОК след доказана фалшификация на документи
Общинската болница във Велинград трябва да възстанови близо 400 000 лв., усвоени неправомерно от лечебното заведение. Средствата трябва да бъдат върнати на РЗОК в Пазарджик. Това постанови Върховният административен съд. Така Касата спечели окончателно делото срещу МБАЛ Велинград за незаконно усвоени от болницата средства за извършена дейност на базата на фалшификация на документи.
През 2020 г. бившият управител на лечебното заведение д-р Жеко Чешмеджиев бе отстранен от поста след прокурорска проверка, когато стана ясно, че е предоставил пред Касата фалшиви дипломи за професионална квалификация на лекари, чрез които болницата незаконно е източвала пари от РЗОК.
Тогава срещу Чешмеджиев започна разследване от Областната дирекция на МВР - Пазарджик, сектор „Противодействие на икономическата престъпност“. В хода му излязоха нови факти от незаконната дейност на лекаря. Оказа се, че дори собственото му удостоверение за продължаваща квалификация по здравен мениджмънт е неистинско.
С решението на ВАС общинското лечебно заведение ще трябва да върне неправомерно получените от Касата пари за извършената дейност като точните суми са 368 804.30 лв. за дейност по клинични пътеки и 24 961.20 лв. за медицински изделия.
За нередностите и източването на общинската болница свидетелстват публично и медицинските управители на болницата, управлявали я след Чешмеджиев – д-р Асен Малинов и д-р Атанас Ташев. И двамата сигнализират кмета на града и Общинския съвет за продължаващите порочни практики в лечебното заведение и управлението в сянка на Чешмеджиев, дори след отстраняването му от поста, но те така и не вземат отношение по случая. Според велинградчани самият кмет протектира Чешмеджиев, защото ако източването на НЗОК бъде доказано, Касата ще осъди болницата – както и постанови съда, която ще трябва да върне парите и да заведе регресивен дълг към Чешмеджиев, за да си ги върне.
Кметът с нисък рейтинг, заедно с председателя на Общинския съвет в града Любомир Перчинков, както и неговия зам.-председател Екатерина Каферинова, умело години наред се опитват да прикриват незаконните действия на Чешмеджиев. С протекциите на кмета и Каферинова в МБАЛ Велинград са назначени 30-40 души на високи заплати без да има необходимост от това, които източват общинското лечебно заведение, а същите имат единствената задача това да не излезе наяве.
След като промениха условията за конкурса за избор на нов управител на МБАЛ Велинград, който изискваше 3 г. управленски опит, преди седмица, общинските съветници в града избраха д-р Данчо Гурдев, който няма и 1 ден управленски опит. Според запознати в града с избора му за управител на общинската болница кметът си гарантира гласовете на служителите от лечебното заведение, тъй като на предстоящите местни избори той ще се кандидатира за нов мандат, но като независим кандидат, а не от листата на ГЕРБ, но въпреки това с тяхна подкрепа. В същото време Гурдев е бивш кандидат за депутат от „Продължаваме промяната“. Кметът основно ще разчита именно на „Продължаваме промяната“ в лицето на д-р Гурдев в битката за 3-ти мандат.