Отборна победа на младите български ездачи в кръг за Световната купа

28.05.2022 19:09 Лияна Панделиева

Юношеският отбор на България по прескачане на препятствия спечели Купата на нациите в кръга от Световната купа, който се провежда между 27 и 29 май на конна база "Фригопан" до Пловдив.

Отборът в състав Милко Кочев с Карино, Елиза Чолакова с Ениминит, Ася Петрова с Ал Д'Баран и Ая Митева с Кортезина пребориха тежката конкуренция на румънските и турските ездачи и завършиха с двойно по-малко наказателни точки от румънския отбор. В опита да догони представянето на българските ездачи турският отбор остана с 40 наказателни точки.

Отборното преимущество на нашите става все по-уверено, след като юношите безапелационно спечелиха купата и на Балканиадата в Атина през миналото лято, като там вместо Елиза Чолакова скачаше Ивана Ангелова.

Състезанието протече в два манша с височина на паркура от 135 см, 12 препятствия с общо 15 скока сред които двойна и тройна комбинация и водна канава.

Всеки от младежите от националния отбор е с вече утвърден състезателен опит и множество награди от турнири както у нас, така и на европейските арени.

Ая Митева коментира за „24 часа“, че нито едно индивидуално състезание не може да се сравни по напрежение с отборното: „Всяка грешка, всяко забавяне се трупа на отбора. На отборното и съотборниците, и публиката вече не гледат как скачаш, а дали си допринесъл с добра езда за общия резултат – всеки скача заради другите. На финала стартирах последна и дори не поглеждах към манежа, не исках да виждам кой ездач как минава. Представях си реда на препятствията, планирах как да минаваме с оптимална скорост и точност и с Кортезина скочихме без грешка и в двата манша. Облекчението след последния скок в отборното, когато е без грешка, е несравнимо с кое да е друго състезание.“

Други от Спорт

Стефан Стоянов ще води "Ботев"(Пд) до края на сезона

Стефан Стоянов ще води "Ботев" (Пловдив) в оставащите три мача от първенството на Еfbet лига, съобщиха от клуба.  Днес  той направи първа тренировка начело на "канарчетата"

"Ботев" (Пд) играе 2 мача с гръцкия "Арис" в памет на Тоско Бозаджийски

"Ботев" (Пловдив) уреди 2 приятелски срещи с гръцкия гранд "Арис" (Солун). Двата "жълто-черни" отбора ще играят в памет на Тоско Бозаджийски. Големият привърженик на "канарчетата" загина

"Ботев" (Пд) загуби с 1:2 от "Арда" за "сбогом" с Бруно Балтазар

"Арда" победи с 2:1 "Ботев" (Пд) в Кърджали среща от 33-ия кръг на Първа лига. Домакините успяха да обърнат резултата, след като преди почивката изоставаха в резултата

Пловдивчанинът Димитър Кузманов отпадна на квалификациите от турнира "Ролан Гарос"

Димитър Кузманов отпадна в първия кръг на квалификациите на Откритото първенство на Франция по тенис за мъже и жени „Ролан Гарос". Пловдивчанинът отстъпи с 3:6

Бойко Борисов стана шампион по футбол при ветераните, тигрите биха с 5:3 "Ботев" (Снимки)

Воденият от Бойко Борисов тим на "Витоша" (Бистрица) стана шампион на България по футбол при ветераните. Във финалния двубой, игран пред над 1000 зрители на новоизградения стадион в Пловдив