Буяр Османи: Още през юни да започнем процеса за присъединяване към ЕС

25.05.2022 16:15
Буяр Османи. СНИМКА: ФЕЙСБУК

Блокираните интеграционни процеси за Северна Македония са източник на системна уязвимост, чиито последици се разпространяват негативно върху целия регион. Искрено вярваме, че това са исторически времена, които изискват твърди и своевременни решения. Наложително е да започне дълго отлаганият процес на присъединяване на Северна Македония и Албания сега през юни, по време на френското председателство на ЕС. Кога, ако не сега, каза днес министърът на външните работи Буяр Османи, съобщи специално за БТА агенция МИА.

В обръщение при откриването на панелна дискусия "Пътят към Брюксел“, която е въвеждащо събитие към тазгодишния Преспански форум за диалог, който ще се проведе от 16 до 18 юни в Охрид, Османи подчерта, че разпространението на трансатлантическия и западния ред, основан на ценности и принципи, е в интерес както на страните кандидатки, така и на държавите членки, но също и в интерес на глобалния мир и сътрудничество, предаде БТА.

"Вярвам, че сега е идеалният момент да се признаят последователните усилия на Северна Македония и Албания и да се посрещнат с приемане от ЕС като съвместен ангажимент за по-сигурна и по-силна Европа, устойчива на всяко трето влияние“, каза Османи.

Външният министър подчерта, че дори и нищо да не се случи сега, страната ще остане ангажирана с европейските реформи, но самата политическа инерция ще пострада, а колебанията и търсенето на нови иновативни начини за поддържане на "статуквото“ няма да разубедят злокачествените влияния, а напротив, това ще изпрати погрешно послание към други страни и граждани на Западните Балкани.

Това не означава, че планираме да напуснем европейския път. Ние сме убедени европейци, с голяма убеденост, с почти 20 години от постигането на Споразумението за стабилизиране и асоцииране с ЕС, отлични в прилагането и хармонизирането с европейското законодателство и ще продължим по този път, каза Османи.

Интеграцията, посочи Османи, в евроатлантическите структури е много повече от гаранциите на член 5 от Хартата на НАТО и достъпа до европейските фондове, защото членството в Алианса и ЕС е потвърждение на ценностите, които страните уважават и към които се стремят.

Преспанският форум за диалог, каза Османи, е създаден като платформа за диалог, дипломация, компромис и мирно разрешаване на неразбирателствата.

Тези принципи имат висока практическа стойност. Следователно в тези решаващи времена в световната история ние сме ангажирани тук, в региона, с разширяването и укрепването на базирания на правила ред, олицетворен в НАТО и ЕС. Ние силно подкрепяме политиката на отворени врати за членство в Алианса и даваме непоколебима подкрепа за членството на Финландия и Швеция в НАТО, със силната увереност, че разширяването ще ни направи всички по-силни и по-обединени“, каза Османи.

Настояваме, подчерта Османи, за незабавното започване на преговорите за членство на Северна Македония и Албания в ЕС и призоваваме да бъдат направени всички усилия за напредък по отношение на статута за кандидат за членство в ЕС на Босна и Херцеговина и Косово и подкрепяме напредъка в преговорите за Черна гора и Сърбия, като желаем и работим за установяване на устойчиви и изпълнени със съдържание отношения с Украйна, Молдова и Грузия.

Tова е новината на деня в Република Северна Македония, избрана от Медийната информационна агенция (МИА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Република Северна Македония да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт без промяна с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.

Други от От страната и света

С 26 млн. лв. държавата раздава обяд до есента за 67 000 бедни (Обзор)

Осигурени са и пари за енергийни помощи за зимата - 215 млн. лв. за 346 хил. души 26,4 млн. лева даде правителството в оставка за програмата за топъл обяд на нуждаещи се на последното си заседание

Шефът на БНБ категоричен: Няма да съм служебен премиер (Обзор)

В историческия момент с еврото банката трябва да пази независимост, настоя Димитър Радев От “домовата книга” остават само 7, неофициално - по-малко Управителят на БНБ Димитър Радев категорично заяви

Началникът на 5-то РУ в София остава под домашен арест

Началникът на софийското 5-то Районно полицейско управление Пламен Максимов остава под домашен арест. Това реши Апелативният съд във Велико Търново. Мярката беше наложена от Окръжен съд Ловеч

Катастрофа с трима пострадали затруднява движението по пътя София - Варна край Момин сбор

Катастрофа между два леки автомобила, при която са пострадали трима души, временно затруднява движението по главния път София - Варна в района на великотърновското село Момин сбор

3-и сме в Европа по пренаселени домакинства (Графика)

Всеки трети българин, или 33,8%, живее в пренаселено домакинство, сочат данни от проучване на Евростат за 2024 г. Така страната ни се нарежда в топ три на държавите по този показател

>