Президентът Ейбрахам Линкълн имал само една загуба като борец

22.04.2022 03:00 Кремена Паунова
Ейбрахам Линкълн като президент на САЩ СНИМКА: РОЙТЕРС

Приет е в Националната зала на славата на този спорт, но е бил и спринтьор, щангист, хвърлял чук, играл боулинг, билярд и "Петици" - като днешния скоуш, но без ракета

Той е един от великите американски президенти. Но докато за Ейбрахам Линкълн широката публика знае, че е бил даровит адвокат, по-малко известен е талантът му в спорта. Той обаче остава в историята не само като водач на нацията и с постиженията си на адвокатския подиум, но и с тези на терена.

1860 г. - предстои да бъде избран за 16-ия президент на Америка. Тогава Ейбрахам Линкълн се намира в Спрингфийлд, Илинойс, за да участва ... в бърза игра “Петици” (Fives) с мъже на празно пространство между сградите в непосредствена близост до градския площад.

Тухлената стена, зад която играят, осигурява идеалното място за игра на тази версия на баската пелота от XIX век.

Приликата между двата спорта е, че и за “Петици”, и за пелота играчите използват ръцете си, за да удрят топката в стената, редувайки се, докато един от тях не пропусне отскок. За разлика от скуоша, където същото се прави с ракети, подобни на тези за тенис или бадминтон.

Линкълн е на 51 г. през 1860 г. и фактът, че на тази възраст е практикувал спорт, подобен на пелота, е доказателство за неговите физически качества.

Най-впечатляващото от всички спортни занимания на Линкълн обаче е борбата.

Той се състезава в мачове по борба повече от десетилетие

и рядко губи.

Способностите му са официално признати от Националната зала на славата по борба, която го обявява за “изключителен американец” в този спорт през 1992 г. 

Стенопис с Линкълн, участващ в мач по борба, украсява стената точно пред входните врати на музея в Залата на славата в Стилуотър, Оклахома. 

“Линкълн, страхотен физически екземпляр, беше широко известен със своите умения по борба и имаше само едно записано поражение за десетина години”, пише на стенописа.

Най-известната история за Линкълн и борбата датира от 1830 г., малко след като той се мести в Ню Салем,
Илинойс. 

Група корави и груби младежи - бандата

Clary's Grove, решават да го пробват 

Той се съгласява да се бори с Джак Армстронг, лидера на бандата. Някои хора твърдят, че Линкълн прави хвърляне на Армстронг и печели мача, други казват, че Линкълн губи, трети - че се борят до патова ситуация.

Така или иначе, той се справя добре, спечелвайки уважението на Армстронг и неговите последователи, и се налага високо в мъжката йерархия на общността.

Професионалните спортове, различни от конните надбягвания, не са съществували в ерата на Гражданската война.

Но почивката по онова време включва бейзбол и други игри, които днес процъфтяват в професионалните лиги, включително боулинг и билярд.

Боулингът започва да се налага в Америка в началото на XIX век и става още по-популярен през 30-те и 40-те години на ХХ. Най-ранните закрити зали за боулинг, които съществуват и днес, датират от 1846 г. Знае се, че Линкълн е прекарвал част от свободното си време в боулинг залата “Десетте кегли”.

Известно е също, че е играл билярд. А хората казват, че историите, разказани от Линкълн по време на игра, са забавлявали зрителите му повече от уменията му с щеката.

Линкълн

е свързван и с бейзбола

Още преди да стане президент, е изобразен в политическа карикатура на литографската печатарска фирма Currier and Ives от 1860 г.

На нея се виждат Линкълн и тримата му съперници с бейзболни бухалки. Заглавието гласи: “Националната игра. Три “аута” и един “рън”. Ейбрахам печели топката.”

На карикатурата Линкълн стои началната база, в ръцете с бейзболна бухалка, почти два пъти по-голяма от обикновените и държащ надпис с думите “Равни права и свободна територия”. 

Така американският президент напомня на съперниците си, че “трябва да имат ”добра бухалка” и да ударят “честна топка”, за да постигнат “чист резултат” и “хоумрън”.

Линкълн никога не е писал или говорил за бейзбол и няма документиран запис, че е игра. Твърдението, че е бил бейзболист, е просто градска легенда, която няма как да бъде потвърдена.

Линкълн никога не е писал или говорил за бейзбол и няма документиран запис, че е играл. Твърдението, че е бил бейзболист, е просто градска легенда, която няма как да бъде потвърдена.

Друг спорт, за който е известно, че американският президент се е състезавал, е бягането. Той е бил спринтьор на 50, 100 и 200 метра. Линкълн е хвърлял чук, подкови, бил е щангист.

Участвал е и в състезания по "събаряне" - спорт, наподобяващ борбата. 

Често е бил канен да бъде съдия на мачове от различни спортове, защото е бил честен и разбирал игрите.

Други от Спорт

Стефан Стоянов ще води "Ботев"(Пд) до края на сезона

Стефан Стоянов ще води "Ботев" (Пловдив) в оставащите три мача от първенството на Еfbet лига, съобщиха от клуба.  Днес  той направи първа тренировка начело на "канарчетата"

"Ботев" (Пд) играе 2 мача с гръцкия "Арис" в памет на Тоско Бозаджийски

"Ботев" (Пловдив) уреди 2 приятелски срещи с гръцкия гранд "Арис" (Солун). Двата "жълто-черни" отбора ще играят в памет на Тоско Бозаджийски. Големият привърженик на "канарчетата" загина

"Ботев" (Пд) загуби с 1:2 от "Арда" за "сбогом" с Бруно Балтазар

"Арда" победи с 2:1 "Ботев" (Пд) в Кърджали среща от 33-ия кръг на Първа лига. Домакините успяха да обърнат резултата, след като преди почивката изоставаха в резултата

Пловдивчанинът Димитър Кузманов отпадна на квалификациите от турнира "Ролан Гарос"

Димитър Кузманов отпадна в първия кръг на квалификациите на Откритото първенство на Франция по тенис за мъже и жени „Ролан Гарос". Пловдивчанинът отстъпи с 3:6

Бойко Борисов стана шампион по футбол при ветераните, тигрите биха с 5:3 "Ботев" (Снимки)

Воденият от Бойко Борисов тим на "Витоша" (Бистрица) стана шампион на България по футбол при ветераните. Във финалния двубой, игран пред над 1000 зрители на новоизградения стадион в Пловдив

>