91-годишна украинка, оцеляла от Холокоста, загина в мазе в Мариупол

21.04.2022 12:32 Антоанета Маскръчка
Ванда Обиедкова. СНИМКА: Туитър Auschwitz Memorial

91-годишна украинка, оцеляла от Холокоста загина в мазе в Мариупол, съобщи електронното издание „Chabad.org“.

Ванда Обиедкова е преживяла ужасите на Холокоста при германската окупация по време на Втората световна война преди 81 г., криейки се в подземие в Мариупол. На 4 април е починала отново в подземие на града, криейки се от руското нападение.

Вестта за нейната смърт е съобщила дъщеря й щом е успяла да достигне до безопасно място. "Мама не заслужаваше такава смърт“, казва дъщерята Лариса. Според нея майка й е починала в страшен студ и молейки се за вода.

След като майка й почина, Лариса и съпругът й рискуват живота си, за да погребат Обиедкова, сред непрекъснати обстрели, в обществен парк на по-малко от километър от Азовско море.

Ванда Обиедкова е родена в Мариупол на 8 декември 1930 г. Тя е на 10 години през октомври 1941 г., когато нацистите влизат в Мариупол и започват да събират евреите в града. Когато есесовците дошли в дома на семейството и отвели майката на Ванда, Мария (Миндел), малкото момиче успяло да избегне ареста, като се скрило в мазе. На 20 октомври 1941 г. германците екзекутират между 9 000 и 16 000 евреи в ровове в покрайнините на Мариупол, включително майката на Обиедкова и цялото семейство на майка й. По-късно малкото момиченце било задържано, но дошли приятели на семейството и убедили нацистите, че е гъркиня. Баща й, който не е евреин, след това успява да я вкара в болница, където тя остава до освобождението на Мариупол през 1943 г. 

Когато в началото на март тази година започват обстрелите и бомбардировките, семейството се преместило в мазето на съседен магазин. Единствената помощ, която получава през това време идва от синагогата и читалището на местния равин Коен.

„Нямаше вода, ток, топлина и беше непоносимо студено“, казва Лариса, която прекарва цялото време в грижи за неподвижната си майка, но „не можехме да направим нищо за нея. Живеехме като животни!”
Двама снайперисти са били на позиция близо до най-близките източници на вода, което правело всяко излизане до там изключително опасно.

Други от От страната и света

Какво ме прави щастлив? 35 нюанса за 24-каратово щастие! Кое избираш ти?

Правят ли те по-щастлив лайковете във фейсбук? "Купуваш" ли си щастие, когато си купиш нещо ненужно? Или си истински щастлив, когато има детска ръчичка в твоята, когато виждаш усмивката на майка си

Кристалина Георгиева: Войната ще предизвика още по-голяма инфлация

Войната в Близкия изток ще предизвика още по-голяма инфлация и по-бавен международен растеж, заяви управляващата директорка на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева за Ройтерс

Агенцията по храните намери над 10 тона месо с изтекъл срок в Свищов

Агенцията за безопасност на храните (БАБХ) е открила в Свищов над 10 тона охладено месо с изтекъл срок на годност. То е намерено в кланица, към която има и цех за преработка, съобщават от агенцията

Мъж удари съседка с брадва в главата в Сандански

Мъж нападна своя съседка с брадва на улица "Първи май" в Сандански. Случката се разиграла в понеделник вечер.  Без видима причина 66-годишният мъж нападнал и нанесъл удар с брадва в областта на

Кипър изпраща нов посланик в България

Никозия изпраща нов посланик в България, след като кипърското правителство одобри мащабни размествания сред ръководителите на дипломатически мисии и висши дипломати на страната в чужбина

>