Молдова облекчи мерките срещу COVID-19

16.03.2022 11:34
Снимка: Pixabay

От днес в Молдова повечето от ограниченията срещу разпространението на коронавирус ще бъдат премахнати. Извънредното положение заради КОВИД-19 е удължено до 15 април, предаде БТА.

Решението беше взето от Националната комисия по извънредни ситуации начело с министър-председателя Наталия Гаврилица. Според решението от 16 март в Молдова медицинските маски са задължителни само в градския транспорт, клиники и болници, магазини, търговски центрове и аптеки.

В същото време здравните експерти препоръчват гражданите да продължат да носят маски на закрити обществени места, места с много хора и да използват дезинфектанти за ръце. Комисията отмени и изискването за представяне на КОВИД-сертификат на входа на всяко помещение. Всички частни събития като сватби или кръщенета могат да се провеждат с произволен брой гости.

Освен това от 16 март няма да се ограничава броя на посетителите на магазини, театри и кина, ресторанти и кафенета, спортни центрове и фитнес клубове. Дейностите на открито също могат да се провеждат без ограничения.

Влизащите в Молдова вече не трябва да представят сертификат за КОВИД. От правителството казаха, че ще продължат да следят епидемиологичната ситуация в страната и може да променят ограничителните мерки. От там добавиха още, че ваксинацията остава най-ефективния метод за защита срещу коронавирус.

През последните 24 часа в Молдова са обработени 3657 теста, потвърдени са 343 нови случая на заразяване с коронавирус, има седем починали. Към вчерашна дата в страната са регистрирани 508 578 случая на КОВИД-19, броят на починалите достигна 11 357, информира Молдпрес.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>