Вкараха багер на Римския форум в Пловдив, вади артефакти (снимки)
С помощта на багер се изваждат мраморни елементи и артефакти от източната и южната страна на Римския форум. Това е най-представителната част от древната агора на Филипопол, която в мандата на кмета Иван Чомаков беше продадена и впоследствие засипана с пясък. При управлението на кмета Иван Тотев ценният терен беше откупен обратно от общината.
Изваждането на артефактите със земекопна техника се прави, за да бъдат описани и след това адаптирани при бъдещата реставрация, обясниха от градската управа. На място са арх. Венета Петкова и археологът доц. Иво Топалилов. Те са от екипа, който спечели откритата процедура за изработване на комплексен проект за инвестиционна инициатива, включваща благоустрояване, консервация, реставрация и социализация на тази част от форума.
Идейният проект е изготвен и внесен за разглеждане в Института за паметници на културата. Оттам са препоръчали да се извадят всички оригинални архитектурни елементи, да се заснемат подробно, да се включат в каталога на проекта и да се възстановят отново.
Наличието на багер общината обясни с това, че той се използва за повдигане на елементите с въжета. Повечето от тях са с тегло от 500 кг нагоре, а някои достигат и до 2 тона. Елементите се поставят върху дървени скари и след тяхното заснемане и описване ще бъдат завити с хидроизолационно, паропропускливо фолио до последващо използване, консервиране или експониране. Това се отнася най-вече за елементите от мрамор и пясъчник, като целта е да не се повлияват от атмосферните условия, да не замръзват и да се запазят в този си вид. Елементите са от архитектурната декорация от различни периоди на агората. Приблизителният им брой е около 110.
След реставрацията на западната и северната част от форума сега наред е да бъде експонирана подобаващо и югоизточната му част.