Министрите на отбраната на страните от формата „Букурещ-9“ координираха общи позиции във връзка със ситуацията в Украйна

24.02.2022 22:32
Стефан Янев СНИМКИ: Архив

Министърът на отбраната на Република България Стефан Янев участва днес, 24 февруари, в среща на министрите на отбраната на страните от формата „Букурещ 9“ (Б-9). Срещата се проведе чрез видеоконферентна връзка. В нея участва и секретарят по отбрана на САЩ Лойд Остин, съобщават от министреството на отбраната.

Б-9 е многостранен формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността, в който участват 9 страни-членки от източния фланг на НАТО - България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия.

Министрите на отбраната споделиха общо разбиране за ситуацията в областта на сигурността на източния фланг на Алианса след започналото въоръжено нападение на Руската Федерация над Украйна и координираха общи позиции по въпросите за обсъждане на предстоящата среща на държавните и правителствени ръководители на страните-членки на НАТО, която ще се проведе на 25 февруари 2022 г.

Съюзниците осъдиха по най-категоричен начин нахлуването на Русия в Украйна и призоваха Русия незабавно да прекрати военните си действия.

Агресивната политика на Русия, материализирана в напълно неприемливото военно нападение над суверенна Украйна, обединиха мненията на съюзниците от формата за необходимостта от тясно съюзническо сътрудничество, координирани действия на Алианса, както и по жизненоважната необходимост от засилване на възпиращия и отбранителен потенциал по източния фланг на НАТО.

Министрите на отбраната подчертаха, че развърнатата военна агресия срещу Украйна изисква от държавните ръководители на страните-членки на Алианса да вземат отговорни и перспективни решения, които имат потенциала да възпрат всякакви враждебни действия и да защитят при необходимост съюзниците от източния фланг.

Други от От страната и света

Катастрофа с две коли в столичния кв. „Дианабад“ затруднява движението (Видео)

Катастрофа между две коли е станала в столичния квартал "Дианабад". Това става ясно от кадри във Фейсбук групата "Катастрофи в София". Инцидентът е станал на ул. "Никола Габровски", пишат потребители

Бургас посреща Новата година с Криско и Вениамин

Бургас се готви за взривяващо начало на Новата година с един от най-обичаните български хитмейкъри – Криско. След като разпродаде за рекордно кратко време няколко последователни концерта в Арена

„Гардиън“: България влиза в еврозоната на фона на политическо напрежение и руска дезинформация

България се готви да въведе еврото през януари на фона на нови политически сътресения в страната и опасения, че подкрепяна от Русия дезинформация засилва недоверието към новата валута

159 сигнала до пожарната заради силния вятър в страната

За времето от полунощ до 17,45 ч днес екипите на пожарната в страната са участвали в обработването на 159 сигнала, свързани с метеорологичната обстановка

Проф. Николай Овчаров: Годината беше изключително силна за българската археология

Изминалата година беше изключително силна за българската археология, а резултатите вече са видими както за научната общност, така и за обществото. Това заяви проф

>