Каракачанов към актива на ВМРО: Няма от какво да се срамуваме

12.02.2022 11:55 Румина Димитрова
Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов и евродепутатите Ангел Джамбазки и Андрей Слабаков. СНИМКА: АВТОРКАТА

Организацията избира нов лидер днес

Помнете - няма от какво да се срамуваме! С тези думи се обърна лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов към актива на партията в началото на днешния XIII извънреден конгрес, на който трябва да бъде избран нов председател на организацията.

До избор на ново ръководство се стигна след лошия резултат на партията на изборите на 14 ноември миналата година. Тогава ВМРО получи едва 1,08% от гласовете, което доведе до оставка на цялото ръководство. Каракачанов за първи път от 25 г. няма да се кандидатира за лидер. Очаква се след днешния конгрес той да заеме поста на почетен председател. Предложенията на структурите на организацията в страната са партията да се оглави от триумвират. Посочени за съпредседатели, както от тях, така и от Каракачанов миналата седмица, са евродепутатът Ангел Джамбазки, съпредседателят на парламентарната група на "Обединени патриоти" в 44 НС Искрен Веселинов и бившият депутат Александър Сиди. За организационен секретар се очаква да бъде преизбран Юлиан Ангелов.

"Държавата преживява изключително тежки времена, свързани, както с ковид ситуацията, с икономическата криза, а същото така преживява и поредния експеримент, в който един поставени някъде отвън управляващите се опитват да зачеркнат всичко, което беше направено не само през последните 32 г. Опитват се да зачеркнат българската история", каза Каракачанов. Той подчерта, че през последните 3 г. от последния конгрес на партията, ВМРО е имало своите възходи и падения, но това било нормален процес.

"На евроизборите, които бяха в същата година, в която проведохме миналия конгрес, ВМРО се представи отлично, избра двама евродепутати - Ангел Джамбазки и Андрей Слабаков. Тези хора и до ден днешен продължават да отстояват онази кауза, заради която ние се наричаме ВМРО - правата и историческата истина на македонските българи. На местните избори в края на същата година ВМРО постигна може би най-доброто си представяне на всички местни избори през последните 32 г. - 240 общински съветника, 7 общински кмета", отчете Каракачанов.

"Миналата година имаше три път избори, които ние загубихме. На този конгрес се надявам да направим правилния анализ какво се случи и най-важното - какво трябва да направим в бъдеще. Каквото и да ни критикуват, едно е ясно - за тези години, в които участвахме в парламента, няма от какво да се срамуваме и да се притесняваме. Ние никога не направихме компромис с каузите и интересите на ВМРО. Дори само това, което се случи, че благодарение на твърдата ни позиция, не се допусна пропуск в отношенията ни с т.нар. Република Северна Македония, е достатъчно. Защото и тогавашното управление, и сегашното, в името на някакви уж общи евроатлантически ценности, бяха готови да направят компромиси с това. Бяха готови да забравят историята на българския народ, страданията на българите в Македония, бяха готови да забравят за хилядите жертви", заизрежда Каракачанов. Той напомни още, че заради ВМРО у нас не се прие Истанбулската конвенция, напомни и за работата му за модернизацията на българската армия и т.н.

Тази зала помни много по-тежки конгреси. Помни конгреси на триумф и победа. Мисля, че този ще бъде конгрес на достойнството и продължаващия път на ВМРО. Тя не е обикновена партия, а столетна организация, днес с партийна регистрация, каза пък доц Милен Михов, който бе избран да води конгреса.

Специално приветствие към актива направи и евродепутатът Андрей Слабаков. Той обаче избра да се обърне към младежката организация с думите: Не съм особено доволен от вас, защото не е достатъчно да участвате само в честването на бележитите дати и да поднасяте венци и цветя. Налага се вие да давате пример като истински и добри българи. Аз съм пълен с идеи и предложения. Правете нещо за хората около вас. Пълно е с хора, които страдат и са бедни и измъчени. Направете нещо за тях. Отделяйте по един час на седмица. Ако искате нацепете дървата на баба Сийка или нещо друго, защото тези хора имат нужда от нас. Трябва да се помага. 

Очаквайте подробности!

Други от От страната и света

Почина Ефросина Сеизова от "Достойните българи", която дари 40 000 лева за журналистика

Почина Ефросина Сеизова от кампанията "Достойните българи", която дари 40 000 лева за журналистика. Тъжната новина бе съобщена от Факултета по журналистика и масови комуникации на Софийския

Цената на дизела в Германия доближава рекордни стойности

Дизелът на германските бензиностанции е поскъпнал с над 12 процента за два дни на фона на продължаващата война в Близкия изток, сочат данни германския автомобилен клуб АДАК (ADAC), цитирани от ДПА

Министър Дечев: Миграционния натиск към държавната граница на България е нисък

Миграционната обстановка по държавната граница на България към момента е спокойна. Отчита се трайна тенденция на намаляване на миграционния натиск, който е със 70% по-нисък спрямо предходните години

Над 37 000 български граждани от 66 държави са изразили желание да гласуват в чужбина на изборите на 19 април

Повече от 37 000 български граждани от 66 държави са изразили желание да гласуват в чужбина на предсрочните парламентарни избори на 19 април. Това показва справка в сайта на Централната избирателна

Хванаха 26 пияни и 10 дрогирани зад волана за ден

В рамките на изминалия ден са установени общо 26 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 17 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а други 9 - с над 1

>