Старозагорската опера изпраща 2021 г. с две световни премиери и първо блестящо турне в Германия

31.12.2021 13:42
Постановката на балета "Сънят на Пилат" впечатли публиката в София и в Стара Загора. Снимка: Старозагорската опера

С две световни премиери изпраща 2021 година трупата на Старозагорската опера, припомнят от пресцентъра на културния институт в последния ден на отминаващата година. Музикалната критика определи като фурор в НДК и месец по-късно в Стара Загора танцовата мистерия "Сънят на Пилат", която изигра многонационалната балетна трупа на гранддамата на българския балет Силвия Томова. Спектакълът е създаден по музика на композитора Стефан Димитров и постановка на световноизвестния руски хореограф Василий Медведев.

Фестивалът в Правец това лято беше открит със световната премиера на спектакъла на камерната опера-алегория "Каменният пир" на Албена Петрович-Врачанска, също постановка на Старозагорската опера.

Трима утвърдени в чужбина български хореографи - Владимир Ангелов /САЩ/, Калоян Бояджиев /Норвегия/ и Христиан Бакалов /Франция/, се събраха в Стара Загора, за да сътворят с трупата на балета на Операта спектакъл - триптих, наречен "Балет без граници". Атрактивните три части "Съвършена картина", "Ода" и "какаФония" провокираха зрителите с нестандартни идеи, много лиричност, зрелищност, съвременни послания. Премиерата се състоя на 24 юли на сцената на Античния форум "Августа Траяна".

Балетът на Старозагорската опера бе отличен в кампанията "Влез в мрежата" за неповторимото изпълнение на танца Йерусалема. Целият състав на Старозагорската опера се присъедини към световното предизвикателство с оригинално заснет видео клип, който има хиляди гледания в социалните мрежи.

Новата дестинация на Старозагорската опера през изтичащата година беше брегът на язовир Копринка, на дъното на който се намира древният тракийски град Севтополис. Трите постановки на Турандот, които бяха част от програмата на XVI-те "Празници в долината на тракийските царе", се реализираха с финансовата подкрепа на община Казанлък.

На 21 и 22 декември балетът на Държавна опера-Стара Загора представи "Лебедово езеро" от Чайковски на сцената на Театъра в Бон, а на 23 декември - два спектакъла на "Лешникотрошачката", също от Чайковски. Гостуването в Германия завърши с представление на "Лебедово езеро" на сцената на театъра в град Шведт. Бляскави критики, възторжени отзиви за представянето и бъдещи ангажименти са потвърждението за триумфалния успех на Балета на Старозагорската опера в Германия. 

Други от Оживление

Телешки скалопини с богат винен сос

Вашата любима рецепта може да спечели 20 лева. Снимайте как приготвяте предпочитаната си манджа и ставате част от рубриката ГАСТРОГУРУ. Един от вас - известен или неизвестен

Георги Георгиев, който подрежда с кауза София

“Да подредим града с Георги Георгиев” - ето така общува със софиянци председателят на СОС Георги Георгиев. Той направи подкаст, в който разказва за всичко - от това как да помогнем на децата със

Силвия Лулчева и Васил Бинев участват във втория филм на Яна Титова – “Диада”

В главната роля във втория филм на Яна Титова - “Диада”, е 19-годишната актриса Маргарита Стойкова, позната от сериала “Татковци”. Тя играе Дида, която е на 16 години и живее в малък град

Въпросът за условията на труд в киното е на дневен ред в Кан

Въпросът за условията на труд в киното е на дневен ред в Кан, съобщи АФП. Да се работи в киноиндустрията е мечта, която все по-често се превръща в кошмар във Франция

Евелин Костова на 30: Влизам в новото ниво с много мечти, малко планове и с верни приятели

Актрисата Евелин Костова отпразнува 30-годишнината си, обградена от любимите си хора. За това сподели самата тя в инстаграм профила си, като сподели снимки със семейството си

>