Здравните министри на Г-7 се събират извънредно събрание

29.11.2021 09:33

Великобритания свиква в понеделник спешна среща на министрите на здравеопазването от Г-7 за обсъждане на варианта Омикрон на Covid-19 след като на Острова бе регистриран трети заразен с него човек, предава БНР.

В качеството си в момента на председател на Г-7 Великобритания реши да свика тази среща, тъй като първоначалните сведения за новия варинт показват, че той се разпространява много бързо и има вероятност сегашните ваксини да са по-малко ефективни срещу него.

Последният заразен, който вече не е в страната, е посетил места в Лондон, включително Уестминстър. От Британската агенция за здравна безопасност сега активно правят тестове на жители по местата, където се предполага, че може да има заразени. Междувременно бяха направени някои уточнения към допълнителните мерки, свързани с предпазването от Омикрон.

Всички пристигащи във Великобритания от 4 часа сутринта във вторник местно време ще трябва да си правят PCR тест на втория ден или по-рано и трябва да се самоизолират докато не получат отрицателен резултат. Тестовете трябва да бъдат поръчвани от частни компании, като безплатните тестове на Националното здравеопазване няма да се смятат за валидни конкретно за тази цел.

Също от вторник се завръща задължителното носене на маски в магазините, банките, пощите, фризьорските салони и обществени транспорт. Нов момент обаче е завръщането на маските при учениците в средното образование.

По-рано президентът на Република Южна Африка Сирил Рамафоса призова международната общност да отмени забраните за пътувания от страната му.

Десетки държави затвориха границите си за Южна Африка, където бе открит вариантът Омикрон.

Според Рамафоса решението за изолиране на страната му е научно неоправдано и дискриминационно.

Появата на Омикрон ни показва още веднъж, че неравенство в разпределянето на ваксините не бива да се допуска. Забраната за пътувания няма да помогне. Вместо това богатите държави трябва да помогнат на по-бедните в битката с Covid, каза южноафриканският президент Сирил Рамафоса.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>