Националният борд по туризъм също е против идеята за 9% ДДС само за картови плащания

02.09.2021 16:00 Христо Николов
Заведение Снимка: АРХИВ

Националният борд по туризъм (НБТ) изпрати писмо до министъра на туризма доц. Стела Балтова, с което възразява срещу идеята да остане 9% ДДС за туризма до края на 2022 г. само при картови и банкови разплащания. Това съобщиха от браншовата организация, която обединява едрите предпиремачи в туризма.

Вчера анкета на "24 часа" (виж тук) показа, че и браншовите сдружения и асоциации на заведенията са против идеята, която по думите на Стела Балтова принадлежи на служебния финансов министър Асен Василев.

“Обръщаме внимание, че не е възможно всички клиенти да бъдат заставени да плащат само по банков път или с карта, за да ползват по-евтини услуги. При плащания в брой ще трябва да им се начислява 20% ДДС, което е дискриминация“, заяви д-р Полина Карастоянова, Изпълнителен директор на НБТ. Според нея има клиенти, които твърдо отказват да плащат с кредитни или дебитни карти, пише в позицията на борда по туризъм. 

Например при планинските курорти почти 50% от ползвателите на услуги предпочитат заплащането в брой на каса. Операторите в Пампорово, Банско, Боровец и Витоша положиха огромни усилия в пандемията да въведат дигитално заплащане за лифт карта, но българските туристи предпочитат да плащат в брой. Дори са създадени условия не само за безкасово заплащане, а и за безконтактно получаване на лифт картата. По една или друга причина, хората нямат все още добре изградени навици за предимно картови разплащания.

За да се ограничи злоупотребата при плащане в брой, е направена връзката между всяко ПОС устройство и сървъра на НАП, което дава реална информация за всяко едно разплащане, дори и в брой на минутата. Също така не съществува възможността системата да залага различна ставка на ДДС при плащане с карта и в брой, още повече, че и в двата случая се издава касов бон и се осъществява моментална връзка с НАП. Същото се отнася и за услугите в ресторантите, заведенията и хотелите.
Националният борд по туризъм намира условието плащанията да бъдат картови или банкови за неоправдано и нецелесъобразно и в тази връзка призовава министъра на туризма Стела Балтова да заеме позиция против залагането му като основание за оставането на 9% ДДС в туризма. Организацията ще отстоява позицията си още пред министъра на финансите Асен Василев и Народното събрание.

Други от От страната и света

ВАС уважи жалба на СЕМ за избор на шеф на БНТ

Върховният административен съд уважи жалбата на Съвета за електронни медии срещу спирането на решението на СЕМ за обявяване на нова процедура за избор на генерален директор на Българската национална

Хванаха 28 водачи да шофират след употреба на алкохол

12 237 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата през изминалото денонощие

По дирите на Колумб към тайнствените Индии

Преди два месеца представих книгата си за древните цивилизации на Америка, основана върху лични впечатления от мои пътешествия. Ето че отново тръгвам натам

Разследват пожара в сградата на Окръжната следствена служба във Враца

Образувано е досъдебно производство по случая с пожара, станал вчера в сградата на Окръжна следствена служба във Враца, съобщиха от полицията. В 10:30 часа в петък е получен сигнал от служител на

US мита заплашват цветарската индустрия в Колумбия в разгара на търговията за Свети Валентин

Милиони колумбийски рози са пристигнали в САЩ точно навреме за Свети Валентин, но нарастващите икономически предизвикателства заплашват да развалят романтиката за втория по големина износител на

>