Радио Китай: Амбицията на ККП не е да доминира в света, а да допринася за него

29.08.2021 12:00 КМГ

„Амбицията на ККП не е да доминира в света, а да допринася за него“, се казва в публикуван неотдавна от Отдела за публичност на ЦК на ККП доклад, озаглавен „Историческата мисия и приноси на ККП“. Тази констатация е не само лозунг, а практика и реални действия на най-голямата партия в света.
От възприемането на петте принципа за мирно съвместно съществуване през 50-те години на миналия век, през констатацията, че мирът и развитието са тема на епохата, до идеята за изграждане на общност на споделена съдба и създаване на международни отношения от нов тип, ККП винаги се е опитвала да предлага китайската мъдрости и визия за поддържане на световния мир.
От създаването си КНР не е започнала нито една война. В момента Китай е вторият най-голям финансов донор за мироопазващите операции на ООН и страната-членка в Съвета за сигурност, изпратила най-много свои войници и полицаи в тези мисии. Китай активно участва в реформирането и изграждането на структурата на глобалното управление и полага неуморни усилия за намаляване на бедността и борбата с тероризма.
Китай разглежда като своя мисия да допринася за света. От една страна ККП ръководи най-голямата развиваща се страна по пътя към модернизацията и това е принос към световното развитие. През изминалите десетилетия китайската икономика е допринесла с 30% за световния икономически ръст. До юни 2021 г. Пекин е дарил 2 милиарда долара на развиващите се страни за борба с пандемията и социално-икономическото им възстановяване. Тук трябва да се спомене, че инициативата „Един пояс, един път“ е важна платформа за общо развитие.
Най-важното е, че на фона на безпрецедентните през последния век големи промени, идеята на ККП за изграждането на общност на споделена съдба разкри нов път за взаимноизгодно сътрудничество, общуване и споделяне. Историята на ККП през изминалите сто години е доказателство, че тази партия и страната се стремят не само към благоденствието на китайския народ, но и към напредъка на цялото човечество.

Други от От страната и света

Честито Рождество Христово!

Честито Рождество Христово, скъпи читатели! „Слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение!" (Лука. 2:14) Според Евангелието на Лука точно това казват ангелите преди повече от

"Ваучер пенсия" от работодателя или самостоятелни вноски в трети стълб трупат сериозно перо за третата възраст

В задаващите се горещи дебати по реформа на пенсионната система в помощ на своите читатели "24 часа" започва поредицата "Умно за пенсиите". Целта ни е да им разясним някои теми от изключителна

Читалище в Бургас събра самотни хора на Бъдни вечер

Читалище в Бургас събра самотни хора, които нямат с кого да прекарат Бъдни вечер. В навечерието на Коледа се проведе специална инициатива и вратите на Народно читалище „Асен Златаров – 1940" бяха

14 държави: Израел да спре разширяването на еврейските селища на Западния бряг

Четиринадесет държави, сред които Франция, Великобритания, Канада и Япония, осъдиха тази вечер неотдавнашното одобрение на изграждането на нови еврейски селища на Западния бряг

Истината за виното

10 000 души участват в експеримент, който ще покаже дали пиенето е полезно Испания – страната на лозята, дългите обеди и средиземноморския начин на живот ,се заема с едно амбициозно научно изследване

>