Млади пловдивски червенокръстци напълниха с настроение Бунарджика (снимки, видео)

13.08.2021 07:25 24 часа Пловдив онлайн
Ева Бакърджиева показва как се оказва първа долекарска помощ.
Младежите от БЧК дойдоха на Бунарджика, за да направят съпричастни пловдивчани с работата си.
Антоанета Саралийска раздаде материали на БЧК.
11-класничката Ева Бакърджиева показва как се оказва помощ на човек, който си е глътнал езика.
Хората изгледаха двете прожекции за добротворчеството на младежите от БЧК.
Мария Нешева, специалист "Младежки дейности" в БЧК в Пловдив.
Младежите от БКЧ в Пловдив.

Страхотно е да си полезен и да помагаш, убедени са младежите на БЧК

Те са млади, енергични и с преливащи от милосърдие и добрина сърца. Искат да помагат на хората в нужда и да се раздават без сметка и без полза.

Усмихнати момичета и момчета напълниха с настроение пространството до акведуктите на хълма Бунарджика в Пловдив и така отбелязаха Международния ден на младежкия БЧК. Хората, излезли на прохлада, ги аплодираха и се присъединиха към тях да изгледат две прожекции -  "Себе си в другия" и "Календар на доброто". 

"Избрахме това емблематично място, познато на пловдивчани, за да ги направим съпричастни с нашата мисия. И двата филма са заснети по време на извънредното положение м.г. и показват с какво се занимава младежкия БЧК в Пловдив, обясни Мария Нешева, специалист "Младежки дейности" в Червения кръст.

17-годишната Ивелина Караатанасова е категорична, че няма да престане да помага на всеки, който е в безпомощно състояние.

11-класничката Ева Бакържиева от Спортното училище е готова всеки момент да се отзове там, където е необходимо. Тя се занимава с първа долекарска помощ и обучава доброволци. "Уча ги как да прилагат лесни техники и да спасяват живот. Мога да помогна и съм го правила на хора, изпаднали в безсъзнание или пък са си глътнали езиците", разказа плувкинята. При първия случай е необходим сърдечен масаж, а при глътнат език тя съветват човекът веднага да бъде поставен в легнало положение, да ми се завърти главата леко настрани и да му се помогне.

Ева ходи редовно в "Тракия", "Изгрев" и "Кючук Париж" да помага на възрастни. Една от тях е 85-годишна жена, която е със счупени ребра. "Помагам й да легне, нося й храна. Усещането да си полезен е страхотно", казва Бакърджиева.

Минути преди прожекцията тя и останалите млади червенокръстци подгряха с танци и събраха аплодисментите на хората. Момче и момиче държаха касички за дарения от 2 лева, а средствата отиват във фонд "Добротворчество".

"Прекрасни са ни младежите", каза Антоанета Саралийска, която раздаде на присъстващите материали на БЧК.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>