Тръмп: Байдън е отговорен за военните успехи на талибаните в Афганистан

12.08.2021 19:57
Доналд Тръмп СНИМКА: Ройтерс

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че приемникът му Джо Байдън е отговорен за военните успехи на талибаните в Афганистан, предаде Франс прес.

"Ако сега бях президент, изтеглянето ни от Афганистан щеше да е обвързано с условия. Това щеше да е едно много по-различно и по-успешно изтегляне и тачлибаните знаят това по-добре от всеки друг. Разговарял съм лично с талибански лидери, които знаят, че това, което правят днес, нямаше да се допусне", ако аз бях президент, изтъкна Тръмп.

Тръмп, който загуби на президентски избори през ноември миналата година, не уточни какви мерки конкретно би предприел, за да спре настъплението на талибаните, ако беше на власт, отбелязва АФП. По време на неговото управление - на 29 февруари миналата година - САЩ поеха задължението да изтеглят силите си от Афганистан до 1 май тази година. В замята талибаните се ангажираха да започнат мирни преговори с афганистанското правителство, да се въздържат от атаки срещу американските военни и американските интереси в Афганистан, и да прекъснат всякакви връзки с Ал Каида. След сключването на това споразумение, правителството на Тръмп намали значително американското военно присъствие в Афганистан и пое ангажимент да спази крайния срок за пълно изтегляне - 1 май.

При встъпването в длъжност на новия американски президент Джо Байдън на 20 януари тази година в Афганистан имаше само 2500 американски военнослужещи и 16 000 души помощен цивилен персона. Байдън първоначално спря изтеглянето, докато анализира ситуацията, а през април потвърди пълното изтегляне на американците. За краен срок отначало бе определена датата 11 септември, но после тя беше променена на 31 август.

Талибаните превзеха днес град Газни, който е от стратегическо значение и се намира на 150 км югозападно от Кабул. Те превзеха за няколко дни по-голямата част от Северен Афганистан и са вече опасно близо до афганистанската столица.

Други от От страната и света

Прочута лекарка се грижи за Григор Димитров преди Австралия

Новият сезон наближава и Григор Димитров взема подходящите мерки. Най-добрият български тенисист в историята се подготвя в Дубай в академията на бившия си треньор Патрик Муратоглу

5-часовите пътувания с автобус, лягането в 8 и тренировките по шах превърнаха Салах във футболна икона

Роденият на село египтянин не се поддаде на изкушението да живее като разглезена звезда и дори днес продължава да спазва простичкото правило, че с дисциплина

Деница Сачева: Няма да има редовен бюджет дълго време, вероятно до 1 септември

Държавата няма да има редовен бюджет дълго време, вероятно до 1 септември. Това заяви Деница Сачева, председател на комисията по труда и социалната политика в Народното събрание, зам

Къде на концерт по коледните празници

Последните дни преди Коледа и дните около светлия празник превръщат градовете в България в естествени сцени на музика изкуство и празничен дух. От големите оперни и концертни зали до откритите

Във ФБР знаели, че Джефри Епстийн се занимава с детска порнография, но го игнорирали 10 години

Във ФБР са били предупредени, че Джефри Епстийн се занимава с детска порнография – но игнорирали сигнала в продължение на 10 години, показват документи, пише "Ню Йорк Поуст"

>